Sipariş Formu

Aşağıdaki formu doldurup Gönder butonuna basınız

Lütfen Kırmızı Alanları Boş Bırakmayınız
Seçtiğiniz Tema :
Anasayfa Bilim ve Teknoloji HaberleriMobil uygulamalarda en çok yapılan 10 güvenlik hatası

Mobil uygulamalarda en çok yapılan 10 güvenlik hatası

17 Şubat 2015
Mobil uygulamalarda en çok yapılan 10 güvenlik hatası - Güvenlik, bir çok uygulama geliştiricinin özellikle zaman baskısı nedeniyle önceliklendirmediği bir konudur. Proje planlarında hak ettiği yeri almaz. Diğer yandan proje ekiplerinde güvenlikten sorumlu bir birim olmadığı müddetce de sahipsizdir, geliştiricinin insiyatifine kalmış durumdadır.

Güvenlik, bir çok uygulama geliştiricinin özellikle zaman baskısı nedeniyle önceliklendirmediği bir konudur. Proje planlarında hak ettiği yeri almaz. Diğer yandan proje ekiplerinde güvenlikten sorumlu bir birim olmadığı müddetce de sahipsizdir, geliştiricinin insiyatifine kalmış durumdadır.

Güvenlik ve Kullanışlılık (Usability) genelde ters orantılıdır. Güvenliği çok arttırılmış uygulamalarda kullanışlılık (süreçler, performans, akışlar) düştüğü için özellikle müşteri birimleri tarafından önceliklendirilmeyebilir.

Esasında birşeyler patlayana kadar kimse güvenlik ile ilgili kaygılarını dile getirmez. Bir çok kurumda uygulamalar güvenlik testlerine (Application Security Test) girmediği için de bu sorunlar ancak bir "hacking" durumunda masaya yatırılır.

Hiç bir uygulama yüzde 100 güvenli değildir prensibinden yola çıkarak amacımız uygulamamızı basit dokunuşlar ile diğer uygulamalara oranla daha güvenli hale getirerek hacker'ın, bizim uygulamamız yerine diğerlerini tercih etmesini sağlamak. :)

İşte mobil uygulama geliştirirken en sık yapılan 10 hata;

 1- Veri Saklama Biçimi: Öncelikle uygulama çalışırken (Runtime da) hassas bilgi mümkün mertebe cihazda kayıt edilmemeli. Veri çalışma anında işlenip, uygulama kapatıldığında yok edilmelidir. Yine de saklanması gereken veriler olması durumunda bu veriler  şifrelenerek dökümanlar klasöründe saklanmalıdır. Şifreler ise iOS ta  KeyChain, Android de ise KeyStore da tutulmalıdır.
 2- Önyüz Girdi Kontrollerinin Yapılmaması: Mobil uygulama ve diğer önyüz programlamada girdi alanlarının kontrol edilmemesi güvenlik ve veri biçimlemesi açısından sıkıntı yaratır. Mesela Numeric alanlara Alfanumeric girdi izni verilmesi, formatlı kontrollerde verinin maskelenmeden alınması, riskli karakterlerin <>' " ()|# veri alanlarında kontrol edilmemesi gibi..
 3- Sunucu Tabanlı Kontroller:  Uygulama en temelde bir önyüzdür. Bilginin saklandığı ve yönetildiği merkez sunucu tarafıdır. Sunucu tarafı mobil uygulamadan bağımsız olarak tüm kanallardan (mobil, web vs..)gelen bilginin güvenliği ve biçimi kontrol edilmelidir.
 4- SSL: Hassas veri iletişiminde mutlaka HTTPS kullanılmalıdır. Cihazın kendi SSL sertifika listesi (Certificate Store) yerine, uygulama içerisine eklenmiş hedef sunucu ile uyumlu sertifika kullanılmalıdır.
 5- Obfuscation: Android uygulamalarda geliştirilen uygulamanın yayınlanmadan önce Obfuscation dan geçirilmesi önemlidir. Yine uygulama içerisinde bir scripting dosyası kullanılıyorsa o dosyalarında ayrıca Obfucation dan geçirilmesi gerekir.
 6- Açıklama Satırları (Comment Line): Uygulamanın içerisine geliştiricilerin yazmış olduğu açıklama satırlarında verdikleri bilgiler ve bu bilgiler içerisine not aldıkları şifreler, anahtarlar daha sonra görülebilmektedir. Çok basit ve sık yapılan bir hatadır.
 7- Gereksiz Yetki (Permission): Android uygulamalarında yetki tablosu düzenlenirken, sadece ihtiyaç olanlar değerlendirilmeli. Kullanıcının telefon defteri gibi özel bilgilerine erişim mümkün mertebe verilmemeli.
 8- Şifreleme (Encryption): Şifreleme işleminde kullanılan şifre anahtarlarının yine uygulama içerisinde güvenli bölgede (Secure Storage) şifreli bir şekilde tutulmalıdır. Sonrasında kurulum dosyasının obfuscation dan geçirilmesi önemlidir. Özel durumlar dışında bu anahtarların çalışma anında sunucu üzerinden indirilmesi tavsiye edilen bir yöntem değildir.
 9- Kırılmış Cihazlar (Rooted/JailBreak): Kırılmış cihazlarda veri kaydetme biçiminde güvenlik sağlanamaz. Uygulamaların çalışacağı cihazın kırılmış olma durumu geliştirici tarafından kontrol edilebilir. Projenin akışlarına veya süreçlerine bağlı olarak bu risk değerlendirilmelidir.
10- Uygulama Bütünlüğü (Application Tampering Protection): Geliştirmiş olduğumuz uygulamanın kurulum dosyası (APK, IPA) saldırganlar tarafından değiştirilerek, farklı marketlerde yeniden yayınlanabilmektedir. Bunu engellemek için sunucu üzerinden uygulamanın dosyaları kontrol edilebilir veya hazır çözümler değerlendirilebilir.

Yeni TÜRK TİCARET KANUNU ile şirketlere web sitesi zorunluluğu 14 ŞUBAT 2011tarihli ve 27846 sayılı Resmi Gazete'de yayınlandı. Yeni TÜRK TİCARET KANUNU' na göre herşirket bir web sitesi yaptırmak zorunda..

İntegral Bilişim ve Yazılım Hizmetleri olarak 250 TL + KDVden başlatan fiyatlarla hazır web sitesi, kolay web sitesi, kurumsal webtasarımı, özel web sitesi, web sitesi, hızlı web sitesi, ucuz web sitesi, website tasarımı, hosting paketleri, ücretsiz domain hizmetlerini İstanbul webtasarım firması olarak vermekteyiz.

Hazır paketlerimiz çok kullanışlı ve kullanımıda oldukça kolaydır. Web tasarımlarımız dinamik bir yapıya sahip olup içerikleriniziistediğiniz zaman değiştirebilir ve yeni içeriklerinizi sınırsız bir şekildesitenizin admin panelinden sitenize ekleyebilirsiniz.

SEO (Search Engine Optimization )
 alt yapısı olarak her site tasarımızdahaberler ve duyurular modülü sizlere kimseye ihtiyaç duymadan kendi SEOçalışmanızı kendi kendinize yapmanızı sağlayacak SEO hizmeti için ayrıca başkabir yere ücret ödemenize gerek olmayacaktır.

Örnek demo seçenekleri için; 

http://www.integralbilisim.com/?pages,1439/

Etiketler : Web yazılım, Domain, Hosting,Ücretsiz domain, seo, Google adwords, Seo hizmeti, Hazır Web, web site tasarımı,
 İstanbul web tasarım, Ankara web tasarım, İzmir web tasarım, SakaryaWeb tasarım, Web sayfası tasarımı, Web tasarım hizmetleri, , Kurumsal webtasarımı, Web tasarım paketleri, Uygun web tasarım, Kolay web sitesi, Özel webtasarım, kurumsal web yazılım, Profesyonel web tasarim, Profesyonel internetsitesi, Kaliteli web siteleri, Türkiye web tasarım, Web tasarımı İstanbul, eniyi ücretsiz web sitesi, internet sitesi, internet sayfası